Fotowoltaika dla firm krokiem do przyszłości i dobrą inwestycją na lata.
Działalność gospodarcza lub przedsiębiorstwo mierzy się z wieloma problemami, jednym z nich jest stała optymalizacja naszych kosztów co oznacza ciągłą walkę z podwyżkami. Prąd, gaz, usługi, na których bazujemy lub materiały, z których wytwarzamy nasze dobra dla naszych klientów. A co jeżeli moglibyśmy chociaż jeden z tych kosztów zatrzymać w czasie? Właśnie dlatego fotowoltaika dla firm to bardzo dobry pomysł, pomaga nam ominąć podwyżki prądu oraz dobrze zagospodarować nasz budżet.
Czy Twoja firma zastanawia się nad inwestycją w fotowoltaikę? Czy chcesz obniżyć koszty energii elektrycznej, poprawić wizerunek i stać się bardziej przyjaznym dla środowiska? Jeśli tak, to ta strona jest dla Ciebie!
Oto dlaczego fotowoltaika dla firm to dobra inwestycja:
-
Oszczędność na rachunkach za prąd
Jednym z największych plusów, jakie daje nam fotowoltaika dla firm, jest to, że pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd. Dzięki temu Twoja firma może oszczędzić wiele pieniędzy w skali roku, co znacząco wpłynie na jej finanse.
-
Poprawa wizerunku firmy
Inwestycja w fotowoltaikę to również szansa na poprawę wizerunku Twojej firmy. Takie działania pokazują, że dbasz nie tylko o własny portfel, ale również o środowisko naturalne. To z kolei może przyciągnąć do Ciebie klientów, którzy są bardziej przyjaźni dla środowiska.
-
Możliwość uzyskania dofinansowania
Inwestycja w fotowoltaikę to również szansa na uzyskanie dofinansowania z różnych źródeł. W Polsce dostępne są różne programy, które wspierają inwestycje w OZE, w tym w fotowoltaikę. Dzięki temu Twoja firma może zyskać dodatkowe środki na inwestycję.
-
Wzrost niezależności energetycznej
Inwestycja w fotowoltaikę pozwala na zwiększenie niezależności energetycznej Twojej firmy. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko nagłych wzrostów cen energii elektrycznej na rynku, co wpłynie pozytywnie na stabilność finansową Twojej firmy.
-
Bardziej ekologiczny sposób produkcji energii elektrycznej
Inwestycja w fotowoltaikę to także szansa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Dzięki temu Twoja firma staje się bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego, co jest ważne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju.
Instalacja fotowoltaiczna na dachu firmy to zabezpieczenie jutra.
Fotowoltaika dla firm a amortyzacja
Odpisy środków trwałych są zgodne z ustawą o podatku dochodowym, w przypadku fotowoltaiki otrzymujemy dwie możliwości dokonania amortyzacji, a jej rodzaj jest zależny od tego czy instalacja jest odrębnym środkiem trwałym, czy stanowi składową naszego budynku.
W sytuacji, w której instalacja PV jest powiązana bezpośrednio z konstrukcją budynku w sposób poprzez, który nie jest możliwy demontaż oraz przeniesienie instalacji PV bez uszkodzeń lub uszczerbku naszego budynku lub samej instalacji PV, jest ona amortyzowana razem z nieruchomością.
Jak wygląda stawka amortyzacji instalacji fotowoltaicznej?
Stawka amortyzacji instalacji fotowoltaicznej i sposób odpisów uzależniamy od jej klasyfikacji – zgodnie z dokumentem klasyfikacja środków trwałych
Wyróżniamy dwie kategorie:
- Grupa 3, podgrupa 348 – pozostałe turbozespoły i zespoły prądotwórcze – stawka 7% rocznie
- Grupa 6, podgrupa 669 – pozostałe urządzenia nieprzemysłowe – stawka dla PV 10%
Fotowoltaika dla firm a amortyzacja jednorazowa
W ustawie o CIT została przedstawiona amortyzacja jednorazowa instalacji fotowoltaicznej, została stworzona dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają swoją działalność lub są małymi podatnikami. Firmy, które zaliczają się do tej ustawy, to przedsiębiorstwa, które nie wygenerowały przychodów ze sprzedaży, licząc łącznie z podatkiem VAT, kwot przekraczających 2 mln euro. W takim przypadku podatnik może jednorazowo odpisać do 50 tysięcy euro, ale w tej kwocie musi zawrzeć wszystkie koszty instalacji fotowoltaicznej.
Fotowoltaika dla firm — jakie są dostępne dotacje?
Istnieje także możliwość skorzystania z pomocy de minimis (pomoc publiczna udzielana małym i średnim przedsiębiorcom, która nie musi być zgłoszona do Komisji Europejskiej). W takim przypadku amortyzacja jednorazowa jest interesującą alternatywą, która może okazać się opłacalna.
Czy jako firma mogę być prosumentem?
Tak, ale są na to przygotowane ograniczenia, nasza moc nie może przekraczać 50 kWp.
Jakie musimy spełnić warunki aby być prosumentem jako firma?
- moc nie może przekraczać 50 kWp
- musimy być przyłączeni do sieci o napięciu niższym niż 110 kV
- musimy posiadać podpisaną umowę na sprzedaż oraz dystrybucję energii
- możemy generować energię tylko i wyłącznie na własny użytek
- produkcja energii nie może być naszym głównym przedmiotem działalności
Czy potrzebujemy jakieś dodatkowe pozwolenie lub koncesję?
Małe i mikro instalacje nie potrzebują koncesji, zaś powyżej 1 MWp taka koncesja jest już wymagana.
Czy jesteś gotowy na inwestycję w fotowoltaikę dla swojej firmy?
Jeśli fotowoltaika dla firm jest dla Ciebie interesująca to skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w doborze odpowiedniego rozwiązania, tak aby spełniło ono Twoje potrzeby i oczekiwania.
Voltmax Sp. z o.o.
ul. Nałęczowska 75, 20-701 Lublin
+48 533 375 735