Baza wiedzy

Fotowoltaika w lubelszczyźnie

Czy lubelszczyzna to idealne miejsce? ­­ ­­ ­­ ­­ ­­ ­­ ­­ ­­ ­­ ­­ ­­  ­­ ­­ ­­ ­­ ­ ­­ ­­ ­­ ­­ ­­ ­­ ­­ ­­ ­­ ­­ ­­  ­­ ­­ ­­ ­­ ­

Jak szybko zwraca się instalacja fotowoltaiczna w woj. lubelskim?

Odpowiednio dobrana, zainstalowana i skonfigurowana fotowoltaika powinna zapewniać zwrot z inwestycji w czasie od 8 do 10 lat, ale żeby się tak stało i czas zwrotu był możliwie krótki, prosument musi dbać o instalację m.in. poprzez wspomniane wyżej przeglądy, ewentualne naprawy czy mycie paneli fotowoltaicznych. Jeśli ceny energii szybko wzrosną, to oszczędność generowana przez instalację fotowoltaiczną przyniesie szybszy zwrot.

Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Oszczędność na fotowoltaice zależy od jej charakteru, a przede wszystkim od jej mocy. Moc instalacji powinna pokrywać zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Przyjmuje się, że 1 kWh mocy instalacji pozwala na wyprodukowanie 1000 kWh energii elektrycznej. Określenie zapotrzebowania energetycznego budynku nie jest trudne – w tym celu należy pomnożyć roczne zużycie prądu przez 1,2 – a później podzielić przez roczną produkcję z kW.

Przyjmując, że roczne zużycie prądu wynosi 2500 kWh, natomiast produkcja z instalacji będzie wynosiła 1000 kWh na 1 kW, przeprowadzamy następujące obliczenie:

2500 kWh x 1,2/1000 kWh = 3,0 kWh

W przypadku rocznego zużycia energii na poziomie 2500 kWh potrzebujemy instalacji o mocy minimum 3,0 kWh.

Bazując na obecnej cenie energii elektrycznej wynoszącej 0,74 zł/ kWh, przy mocy 3,0 kWh rocznie możemy zaoszczędzić 1850 zł. Oczywiście oszczędności te będą rosły w miarę wzrostu cen energii, a takiego obrotu spraw możemy być w zasadzie pewni.

Czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę?

Rozwój technologiczny sprawił, iż panele są z roku na rok coraz tańsze. Uwzględniając ceny paneli słonecznych z początku lat 70. XX wieku, obecnie te ceny są niższe o ponad 99%, więc różnica jest kolosalna. Trzeba też zauważyć, że na przestrzeni lat bardzo mocno wzrosły koszty energii elektrycznej, a obecna sytuacja rynkowa pokazuje, że w najbliższym czasie czekać nas będą kolejne podwyżki, a wysokość rachunków drastycznie wzrośnie.

Opłacalność fotowoltaiki jest największa w sytuacji, kiedy Twoje opłaty za prąd są wysokie i wiesz, że instalacja dość szybko się zwróci. W fotowoltaikę warto inwestować wtedy, kiedy wiemy, że będziemy zamieszkiwać konkretny dom przez wiele lat, a nie tylko przez kilka najbliższych, chyba że chcemy dzięki systemowi podnieść wartość nieruchomości i zyskać przewagę konkurencyjną w przypadku planowanej sprzedaży domu.

Dziś nic nie daje nam takiej niezależności jak fotowoltaika. W województwie lubelskim naprawdę warto skorzystać z tego rozwiązania.

Lubelskie to idealne miejsce dla fotowoltaiki

W Lublinie możemy wiele zyskać na posiadaniu własnej instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika w lubelskim jest bardzo opłacalna, dlatego, że poziom nasłonecznienia w naszym województwie jest nawet o 10% wyższy niż w innych miejscach w Polsce. Lublin jest w czołówce miast, które najlepiej spełniają kryteria pod kątem montażu fotowoltaiki, gdyż nasłonecznienie wynosi u nas aż 1337 kWh/m2. Nie czekaj i obniż rachunki za prąd