Baza wiedzy

Fotowoltaika – co warto wiedzieć? FAQ

Fotowoltaika – co warto wiedzieć? FAQ

Fotowoltaika to aktualnie najbardziej ekologiczny i ekonomiczny sposób na uniezależnienie się od podwyżek rachunków za prąd. Podwyżki niestety następują każdego nowego roku.
Panele zazwyczaj znajdują się na dachu lub na gruncie a nawet na specjalnie przygotowanych trackerach.

Często produkujemy nadwyżki prądu w trakcie dnia, które trafiają do publicznej sieci energetycznej i są tam przechowywane przez 12 miesięcy. Możemy skorzystać z zapasów energii, gdy nasza instalacja produkuje za mało prądu, który chcemy aktualnie wykorzystać, np. w nocy lub w zimie.

fotowoltaika-jak-dziala Fotowoltaika – warto dowiedzieć się jak działa.

Co to jest audyt fotowoltaiczny?

Polega on na przeprowadzeniu wywiadu z klientem oraz oględzinach miejsca instalacji. Pomaga to nam w szczegółowym poznaniu wymagań, preferencji oraz możliwości techniczne jakie możemy wykorzystać.

Jak działa fotowoltaika?

Promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne, które zamieniają je w prąd wykorzystując do tego efekt fotowoltaiczny.

Co to jest efekt fotowoltaiczny?

Jest to zjawisko fizyczne polegające na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowana świetlnego.

Co oznacza kWp?

Jest to skrót od kilo watt peak i oznacza maksymalną moc jaką mogą osiągnąć panele w optymalnych warunkach dla ich maksymalnej wydajności. Czyli przy odpowiednim kącie nachylenia modułów, nasłonecznieniu i temperaturze.

Co oznacza kWh?

Kilo watt hour, czyli kilowatogodzina jest to jednostka miary wykorzystywana przez dostawców energii elektrycznej i dostawców gazu. Jest odpowiednikiem 1000 watów energii zużywanej przez 1 godzinę.

Ile energii możemy uzyskać z paneli PV?

Na terenie Polski, roczny uzysk znajduje się pomiędzy 900 a 1000 kWh z 1kWp instalacji. Oczywiście przy odpowiednim umiejscowieniu paneli oraz odpowiednim doborze sprzętu.

Co to jest wydajność paneli fotowoltaicznych?

Wydajność paneli fotowoltaicznych to ilość energii elektrycznej, które są one w stanie wyprodukować. Im mocniejszy panel, tym większą ma on wydajność. Czyli w ciągu dnia może wyprodukować więcej energii elektrycznej.

Końcowy uzysk z instalacji, od czego faktycznie zależy?

Końcowa ilość uzyskanej energii czyli uzysku, zależy od wielu czynników które są ze sobą połączone w całość i dają finalny wynik. Główne różnice pojawiają się w przypadku kąta nachylenia i zacienienia, oraz od użytego sprzętu.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Wiele czynników ma wpływ na tempo zwrotu naszej inwestycji. Warto pamiętać, że aby zoptymalizować nasz czas zwrotu, warto zakładać instalację u odpowiednich osób, które dobiorą instalację do Twoich indywidualnych potrzeb, umiejscowienia, oraz budżetu.

Ile będzie się zwracać inwestycja w fotowoltaikę?

Warto pamiętać, że taki zakup to inwestycja na długie lata, jednak odnawialne źródła energii cechują się wysokim stopniem zwrotu. Warto jednak przyjąć, że średnio zwrot to między 5 a 10 lat. Oczywiście to zależy od stale podwyższających się rachunków za prąd, czy odpowiednio dobranej instalacji.

Czy możemy odliczyć zakup fotowoltaiki od podatku?

Oczywiście, zakup możemy odliczyć od podatku osoby rozliczającej się. nie zależnie czy jesteśmy na skali podatkowej czy na liniowce. Warto pamiętać, że warunkiem jest posiadanie przynajmniej częściowego prawa do nieruchomości.

Jakie dane potrzebne są do stworzenia odpowiedniego projektu instalacji PV?

  • – Rachunki za prąd z ostatniego roku
  • – Szczegółowe wymiary budynku i połaci dachowej
  • – Zdjęcia połaci dachu
  • – Rodzaj pokrycia dachu

Jakie korzyści daje własna instalacja fotowoltaiczna?

Własna elektrownia, pozwala na częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii oraz cen rynkowych za prąd. Jest to również bardzo opłacalne rozwiązanie pod względem finansowym, a nawet inwestycyjnym jako zabezpieczenie kapitału względem inflacji.
Wyposażenie się w instalację PV również pozwala na zwiększenie wartości oraz innowacyjności naszej nieruchomości.

Co w sytuacji, gdy instalacja wytwarza więcej energii niż mogę zużyć?

To wiele zależy od rodzaju instalacji na którą się zdecydujesz.
Możesz magazynować energię w akumulatorach lub przesyłać ją do sieci elektroenergetycznej w oparciu o obowiązujące przepisy ustawy OZE.
W przypadku gdy instalacja nie jest podłączona do sieci elektroenergetycznej, a akumulator jest pełny, zadziała regulator ładowania, odłączając panele od akumulatora.

Co dzieje się z niewykorzystaną energią?

  • Podmiot będący Prosumentem, niewykorzystaną energię magazynuje w sieci elektroenergetycznej, skąd może ją odebrać w stosunku 1 : 0,8 w przypadku instalacji do 10kW oraz 1 : 0,7 powyżej 10kW
  • Podmiot nie będący Prosumentem, odprzedaje nadwyżkę energii do zakładu energetycznego.

Jest to możliwe dzięki posiadaniu licznika dwukierunkowego, który mierzy ilość prądu pobranego oraz przekazanego w formie nadwyżek.

Ile energii wytwarzają panele fotowoltaiczne?

To zależy od mocy jaką panele posiadają, przykładowo panele fotowoltaiczne o mocy 400W rocznie wyprodukują przy optymalnych warunkach około 380 kWh

Jakie zasady obowiązują przy sprzedaży nadwyżki prądu?

Prosumenci nie mogą sprzedawać prądu, który wyprodukowała ich instalacja. Mogą w zamian przechowywać w sieci energetycznej swoje nadwyżki, których nie wykorzystali. W razie zapotrzebowania możemy odebrać tę nadwyżkę po prowizji dla zakładu energetycznego.

Ile energii elektrycznej zostaje zużyte w ciągu roku w domu?

To wiele zależy od tego ile osób mieszka w danym domu oraz ile osób przebywa w ciągu dnia i wykorzystuje prąd. Przeciętnie powinniśmy liczyć pomiędzy 2000 kWh a 5000 kWh.
Dodatkowym aspektem jest czy ogrzewamy wodę wykorzystując prąd, czy wykorzystujemy dodatkowo gaz czy tylko prąd, oraz czy mamy klimatyzację. W takich przypadkach aby dowiedzieć się informacji o szczegółowym zużyciu prądu w ciągu roku. Warto przygotować rachunki za prąd i skontaktować się z naszym przedstawicielem.

Czy korzystając z magazynu energii mimo wszystko zachowam status prosumenta?

Jeśli Twoja mikroinstalacja wpisuje się w definicję, oraz spełniasz wymogi dotyczące prosumenta. Twój magazyn energii nie będzie przeszkadzał w uzyskaniu tego statusu.

Fotowoltaika a warunki geograficzne w Polsce, czy są odpowiednie?

Możliwość wykorzystania energii słonecznej w Polsce, jest podobna do Niemiec, w związku z położeniem na tej samej szerokości geograficznej.
Roczna suma promieniowania energii słonecznej, padającego na płaszczyznę poziomą o powierzchni 1 m² wynosi w Warszawie 1025 kWh/m², a w Berlinie 1000 kWh/m². Różnice w nasłonecznieniu w poszczególnych regionach w Polsce są minimalne,

Z czego są zbudowane panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które są zbudowane z płytki krzemowej.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zamieniają promienie światła w prąd stały. Energia z paneli fotowoltaicznych jest przekazywana do inwertera, a następnie zostaje wykorzystywana lub oddana do sieci elektrycznej.

Co to jest ogniwo fotowoltaiczne?

Jest to półprzewodnik w którym dochodzi do przemiany energii słonecznej w energię elektryczną, to zdarzenie jest zwane efektem fotowoltaicznym.

Co to jest efekt fotowoltaiczny?

To zjawisko przekształcania promieniowania słonecznego w elektryczność, polega na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym, zachodzi w ogniwie fotowoltaicznym i należy do zjawisk fotoelektrycznych wewnętrznych.

Co to jest inwerter?

Inwerter czyli tak zwany falownik przekształca prąd stały wyprodukowany przez panele PV na prąd zmienny, jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej.

Gdzie powinien znajdować się inwerter?

Inwerter najlepiej zamontować w przewiewnym i suchym pomieszczeniu, ponieważ przy intensywnej pracy wydobywa się z niego charakterystyczne buczenie, warto umieścić go w takim miejscu, aby nie przeszkadzał w codzienności.

Jaki falownik wybrać do instalacji PV?

Wybór odpowiedniego falownika, czyli inwertera jest sprawą indywidualną i uzależniona od rodzaju instalacji i potrzeb, sugerujemy kierować się doświadczeniem naszych przedstawicieli.

Czym jest mikroinwerter?

Mikroinwerter podobnie jak inwerter zamienia prąd stały na prąd zmienny, ale zamiast jednego urządzenia, stosuje się wiele mniejszych, np. gdy panele znajdują się na kilku połaciach.

Gdzie powinien znajdować się mikroinwerter?

Mikroinwertery znajdują się na dachu i montowane są pod panelami fotowoltaicznymi.

Kiedy warto wyposażyć naszą instalację w mikroinwertery?

Warto zastosować mikroinwertery w przypadku, gdy panele znajdują się na kilku połaciach dachu lub w zacienionych miejscach, bowiem pozwalają one na optymalną pracę całej instalacji w wyżej wymienionych warunkach.

Jak obliczyć jaką faktycznie moc instalacji potrzebuję?

Jednym ze sposobów jest skorzystanie z naszego kalkulatora, jednak bezpiecznym sposobem jest krótka rozmowa z naszym przedstawicielem, który potrafi bardzo dokładnie ocenić zapotrzebowanie energetyczne. Warto pamiętać, że każde nowe urządzenie elektryczne, powoduje większe zapotrzebowanie na moc instalacji.

Czy fotowoltaika na nowym domu ma sens?

Nie ma znaczenia, czy zakładasz instalację na starym czy na nowym domu, pamiętaj, że na nowym domu możemy zaplanować całą instalację, tak aby otrzymać jak największy uzysk, oraz jak najmniej ingerować w strukturę budynku.

Buduję dom i planuję założyć instalację PV, jaką moc potrzebuję?

W pierwszej kolejności, musisz zastanowić się jakie wyposażenie domu będzie zasilane energią elektryczną. Na tej podstawie możemy w przybliżeniu oszacować jaką moc potrzebujesz. Pamiętaj, że klimatyzacja, czy każde nowe urządzenie elektryczne, które dokupisz już po założeniu instalacji PV, zostanie podłączone, spowoduje większe zapotrzebowanie na energię. Dlatego warto zawsze dobrze się zastanowić, oraz mimo wszystko warto zaplanować pewien zapas mocy do wykorzystania.

Czy warto założyć instalację PV przed przeprowadzeniem się do nowego domu?

W wielu przypadkach, cierpliwość jest na wagę złota, oraz na wagę Twojego sprzętu. Pamiętaj, że nowy dom pozostawiony w nie osiedlonym miejscu, jest łatwym kąskiem dla rabusiów.

Planuję budowę domu, czy powinienem wzmocnić dach decydując się na PV?

Specjalne wzmocnienie dachu nie jest potrzebne w przypadku planowania instalacji PV.

Jak sprawdzić moc przyłączeniową budynku?

Informacja znajduje się w umowie z zakładem energetycznym. Jeżeli posiadasz problem ze znalezieniem mocy przyłączeniowej, możesz skorzystać z infolinii zakładu energetycznego, pamiętaj aby przygotować się na podanie numeru klienta.

Jaki jest całkowity koszt instalacji?

Koszt instalacji jest zależny od jej mocy, użytego sprzętu oraz preferencji indywidualnych. Im większą moc potrzebujesz, tym cena jednostkowa za kW maleje. Aby otrzymać przybliżoną wycenę skorzystaj z naszego kalkulatora, lub skontaktuj się z nami.

Jakie elementy posiada instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja składa się z nie wielu widocznych elementów takich jak: Panele, inwerter, mikroinwerter, okablowanie, stelaż, tracker, oraz wielu innych ukrytych podzespołów, które pracują na to abyś mógł zasilić swoje urządzenia elektryczne dzięki energii słonecznej.

Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznej?

Głównie istnieją dwa typy instalacji fotowoltaicznej, jest to ON-GRID oraz OFF-GRID oraz instalacja hybrydowa która łączy prace obu tych systemów.

Co to jest instalacja PV typu ON-GRID?

Jest to instalacja podłączona do sieci energetycznej, która współpracuje z siecią w celu oddania nadwyżek, gdy aktualne zapotrzebowanie jest niższe.

Co to jest instalacja PV typu OFF-GRID?

Jest to instalacja która pracuje wyłącznie do zasilenia budynku i nie jest podłączona do sieci energetycznej. Pamiętaj, że brak oddawania nadwyżek energii do sieci, wymusza konieczność posiadania magazynu energii.

Co to są moduły half cut?

Są to moduły które powstają z przecięcia tradycyjnego ogniwa na pół, dzięki czemu zamiast 60 ogniw możemy umieścić ich 120.

Moduły half cut, czym się wyróżniają?

Pozwalają one ograniczyć straty mocy i lepiej radzą sobie z częściowym zacienieniem.

Jaką trwałość posiadają panele fotowoltaiczne?

Użycie wysokiej klasy paneli fotowoltaicznych, pozwala na bezpieczne używanie ich przez minimum 25- 30 lat. Producenci deklarują utrzymanie określonej sprawności w kolejnych latach eksploatacji. Obniżenie wydajności może wynosić około 0,5% w ciągu roku.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna podczas okresu zimowego?

Zimowe dni pełne słońca to bardzo dobre warunki dla fotowoltaiki pomimo niskiej temperatury w otoczeniu. Największą wadą zimowego okresu jest krótszy dzień, co oznacza mniej pobranego słońca.

Czy warstwa śniegu uniemożliwia pracę instalacji fotowoltaicznej?

Panele wytwarzają prąd, jeżeli tylko docierają do nich promienie słoneczne, a niska temperatura jest korzysta do poprawnego działania instalacji, ponieważ mogą działać pod większym obciążeniem nie powodując straty przez nagrzanie się.

Czy fotowoltaika działa w pochmurne dni?

Panele fotowoltaiczne produkują prąd również w pochmurne dni, warto jednak pamiętać że ilość wyprodukowanego prądu jest o wiele niższa niż w dni słoneczne i bezchmurne.

Jak wpływa temperatura na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Znaczny upał w otoczeniu paneli fotowoltaicznych podnosi ich temperaturę i poprzez nagrzanie modułów, instalacja może produkować mniej prądu niż zwykle.

Jaka pora roku jest dobra na montaż instalacji?

To głównie zależy od czynników atmosferycznych, warto pamiętać, że deszcz oraz śnieg znacznie utrudniają pracę.

Czy fotowoltaika jest odporna na skrajne warunki atmosferyczne?

Prawidłowo wykonana instalacja wytrzyma nie jedną ulewę, silny wiatr czy śnieżycę, warto jednak pamiętać, że grad lub trąba powietrzna mimo wszystko może uszkodzić instalację oraz dach.

Na co zwrócić uwagę gdy wybierana jest fotowoltaika?

Głównie powinniśmy patrzeć na technologię oraz na nasz budżet, wiele firm oferuje niską jakość za wysoką cenę, a brak wiedzy klienta powoduje, że potrafi on sugerować się tylko ceną i zapłaci za instalację 1.000zł mniej a faktycznie otrzyma sprzęt o wiele gorszej i niższej jakości i technologii.

Czy fotowoltaika wymaga serwisowania?

Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa, warto jednak pamiętać, aby raz na jakiś czas skorzystać z serwisu który sprawdzi wydajność naszych paneli oraz ich prawidłową pracę. Jest to jednak sprzęt który mimo wszystko może ulec uszkodzeniu i wtedy powinniśmy skorzystać z naszej gwarancji producenta.

Kolektory słoneczne i fotowoltaika, czy to będzie działać ze sobą?

Oczywiście, jedno nie wyklucza drugiego, warto pamiętać, że dzięki fotowoltaice możemy również podgrzewać wodę poprzez grzałkę, zamiast wykorzystywać kolektory słoneczne.

Czym różnią się panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Fotowoltaika zamienia energię słoneczną bezpośrednio w energię elektryczną, a kolektor słoneczny zamienia energię słoneczną w energię cieplną.

Jak działa licznik dwukierunkowy?

Funkcją licznika dwukierunkowego jest liczenie energii w dwóch kierunkach „z sieci – do sieci”

W jaki sposób zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Wyróżniamy kilka zabezpieczeń jakimi są:

  • Ochrona odgromowa – przed bezpośrednim wyładowaniem piorunowym
  • Ochrona przeciwprzepięciowa – przed skutkami wyładowań pośrednich
  • Ochrona przetężeniowa i zwarciowa – przed prądami rewersyjnymi

Czy mogę chodzić po panelach?

Oprócz przypadkowych uszkodzeń poprzez nacisk na panel i spowodowanie mikropęknięć w ogniwach, warto pamiętać że jednak produkują one prąd i możemy stworzyć przypadkowo dla siebie niebezpieczeństwo.

Jak mogę monitorować wydajność swojej instalacji?

Skorzystaj z bezpłatnych aplikacji które są obsługiwane przez Twój falownik, jeżeli nie masz dostępu lub posiadasz problem z połączeniem, zadzwoń do nas a Ci pomożemy.

Czy opłaca się założyć instalację fotowoltaiczną na firmie?

Warto pamiętać o tym, że ciągłe podwyżki prądu powodują zwiększenie każdego roku kosztów prowadzenia naszej działalności. Instalację możemy wpisać jako koszt uzyskania dochodu, a dodatkowo zaoszczędzone pieniądze, które zostałyby wydane na prąd, zainwestować w rozwój naszej firmy.

Czy instalacja PV będzie działać podczas braku prądu z sieci?

Instalacja nie będzie działać, podczas awarii w sieci również wyłącza się instalację fotowoltaiczną aby nie uległa przypadkowej awarii, aby zabezpieczyć się przed brakiem prądu, możemy skorzystać z akumulatorów które pozwolą nam na działanie w trybie awaryjnym przez pewien okres czasu.

Gdzie powinienem założyć instalację fotowoltaiczną, na dachu czy na gruncie?

Jeżeli Twoja połać dachowa jest odpowiednia i nie występują szczególne utrudnienia w założeniu instalacji, a jej stan jest nienaganny, warto założyć instalację na domu tak aby oszczędzić miejsca w Twoim ogrodzie.

Buduję nowy dom, jaki wybrać dach pod fotowoltaikę?

Panele możemy zamontować na każdym dachu, warto jednak patrzeć na to że im trudniejszy dach tym koszta instalacji jak i położenia takiego dachu są wyższe. Jednak mimo wszystko dzięki odpowiedniej konstrukcji możemy zamontować instalację na każdym rodzaju dachu.

Czy moje pokrycie dachu jest odpowiednie pod fotowoltaikę?

Panele możemy zamontować na dowolnym pokryciu dachowym, warto jednak pamiętać o tym że panele przykrywają znaczną część dachu, więc możemy zaoszczędzić na materiale na dachu, który i tak nie będzie spełniał aspektu wizualnego.

Monokrystaliczne czy polikrystaliczne panele fotowoltaiczne, które wybrać?

Oba ogniwa sprawdzają się bardzo dobrze, jednak jeżeli patrzymy tutaj na wygląd naszej instalacji, warto zainwestować w ogniwa monokrystaliczne, które są cienkie i mają ciemną barwę, oznacza to że instalacja będzie wyglądała o wiele lepiej na naszym dachu i będzie stanowić współgrającą jedność.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna i nie zagraża mojej nieruchomości?

Nasi przedstawiciele mają doświadczenie w wyposażanie domów w instalacje fotowoltaiczne. Oznacza to, że robimy wszystko tak aby instalacja była bezpieczna i nie powodowała żadnych zagrożeń. Dodatkowo wyposażamy je w odpowiednie zabezpieczenia gwarantujące bezpieczną i długotrwałą pracę.

Jakie przewody są użyte do instalacji fotowoltaicznej?

Przewody są dobierane odpowiednio do zestawu fotowoltaicznego. Cechę którą mają wspólną jest odporność na wilgoć, wysokie i niskie temperatury oraz ich elastyczność.

Czy umowę na instalację fotowoltaiczną musi podpisać właściciel budynku?

Właściciel nie musi podpisywać umowy osobiście, obowiązkowo jednak musi zostać poinformowany o planowanej instalacji i musimy uzyskać jego zgodę, nie chcemy narażać się na dodatkowe koszty.

Jak wykorzystać nadwyżki które wyprodukowałem dzięki fotowoltaice?

Okres produkcji nadwyżek to przeważnie od wiosny do jesieni, prąd oddany zostaje do sieci, a później możesz go odebrać w razie potrzeby wykorzystania większej energii. Korzystanie z nadwyżek jednak przeważnie odbywa się zimą, gdy spędzamy trochę więcej czasu w domu lub ogrzewamy swój dom.

Czy fotowoltaika może zostać rozbudowana w każdej chwili?

Oczywiście, rozbudowę instalacji możemy wykonać w każdej chwili, warto jednak pamiętać, że jest to dodatkowo płatny zabieg, oraz powinniśmy mieć do tego odpowiedni falownik który obsłuży dołożone moduły. Dlatego jeżeli jesteśmy świadomi rozbudowy instalacji w przyszłości, warto zakupić od razu większy falownik.

Dlaczego moc falownika (inwertera) różni się od mocy instalacji?

Różnica między mocą instalacji a inwerterem pozwoli nam optymalizować produkcję i jest zgodna z zaleceniami producenta.

Jaka jest wydajność instalacji podczas różnych pór roku?

Okres wiosenno-letni to około 70% energii w całym naszym roku, pozostałe 30% jest produkowane w okresie jesienno-zimowym.

Gdzie i jak powinna zostać zamontowana fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane na odpowiednio przygotowanym stelażu, a moduły skierowane w stronę południową lub ewentualnie zachodnią. Obie te strony są najbardziej słoneczne, ale wszystko zależy od możliwości jakie posiadamy na naszym dachu.

Czy mogę założyć panele na garażu, wiacie lub zadaszeniu tarasu?

Oczywiście, warto jednak pamiętać, aby panele były skierowane w odpowiednią stronę. Mimo wszystko zawsze warto wykorzystać pełną przestrzeń do założenia naszej instalacji fotowoltaicznej aby uzyskać jak największą potrzebną dla nas moc.

Jak zostanie założona moja fotowoltaika?

Zlecając montaż naszej firmie, korzystamy tylko z naszych ekip monterskich i nie korzystamy z podwykonawców, oznacza to że ponosimy pełną odpowiedzialność za wykonanie naszej pracy.

Dlaczego wybrać ofertę Voltmax?

Posiadamy wieloletnie doświadczenie, własne ekipy monterskie i jesteśmy pionierem na rynku Lubelskim. Wszystkie nasze realizacje są starannie wykonywane, a klient zostaje obsłużony kompleksowo i nie pozostaje sam w żadnej kwestii.

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej, jak wygląda i czy warto?

Polisa ubezpieczeniowa ochroni Cię od poniesionych szkód. które mogą przydarzyć się podczas silnych opadów gradu, pożaru czy wichury lub innego zdarzenia losowego.

Warto jednak dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia i odpowiednio się z nimi zapoznać. Nasze ubezpieczenie musi być faktycznie bezpieczne i kompletne.

Fotowoltaika zasili moją ładowarkę do samochodu?

Tak, to bardzo proste i preferowane rozwiązanie w dzisiejszych czasach. Auta elektryczne stają się coraz bardziej popularne, a paliwo drożeje.

Jaką instalację potrzebuję aby zasilić swoje auto elektryczne?

To wiele zależy od tego jak jeździsz swoim autem, mniej więcej około 4 kW powinno pokryć zużycie auta z przebiegiem od 10 do 15 tysięcy rocznie.

Jaką ładowarkę samochodową wybrać?

To wiele zależy od tego czego oczekujesz, różnią się one między sobą mocą, szybkością ładowania i typem złącza. Warto abyś porozmawiał o tym z nami przed pośpiesznym zakupem.

Jaka jest różnica ładowarek typu AC a DC?

Ładowarki AC mają mniejszą moc, co wpływa na wydłużenie się czasu ładowania naszego samochodu.
Ładowarki DC są o wiele sprawniejsze i efektywniejsze, co oznacza że ładowanie naszego samochodu prądem stałym jest zdecydowanie krótsze.

Czy fotowoltaika na gruncie się opłaca?

Jeżeli jesteś w stanie poświęcić kawałek swojej przestrzeni w ogrodzie, a na Twoim dachu nie ma możliwości położenia instalacji fotowoltaicznej, zalecamy aby wykorzystać do tego swój grunt mimo wszystko.

Czy mogę założyć PV w bloku lub budynku wielorodzinnym?

Instalacja PV w bloku ma wiele plusów jak i wiele problemów które musimy rozwiązać, ponieważ nie mieszkamy sami musimy mieć zgodę wspólnoty lub samej spółdzielni.

Dodatkowo trzeba pamiętać że mimo wszystko ingeruje to w konstrukcję bloku. Dlatego warto przede wszystkim porozmawiać o pozwoleniu na zabudowę od spółdzielni, wspólnoty a nawet od wszystkich mieszkańców danego budynku.

Czy własny magazyn energii to lepsze rozwiązanie od oddawania nadwyżek do sieci?

W ciągu słonecznego dnia i optymalnych warunków, nie wykorzystamy całego uzysku jaki wyprodukujemy dzięki instalacji fotowoltaicznej. Oznacza to że z nadwyżką musimy coś zrobić, albo oddać ją do sieci, albo przechować we własnym magazynie energii.

Optymalizacja zużycia jest bardziej rentowna od oddawania energii do sieci energetycznej. Dodatkowym plusem posiadania magazynu energii będzie wykorzystanie go jako awaryjne źródło zasilania podczas awarii sieci publicznej.

Co oznacza skrót FF?

Jest to współczynnik wypełnienia, który służy do oceny jakości modułu fotowoltaicznego, im wyższa jego wartość tym lepsza jest jakość ogniwa.

Jaki powinien być współczynnik wypełnienia czyli FF?

Przyjmujemy, że ogniwa polikrystaliczne klasy A powinny mieć współczynnik powyżej 0,75, a dla ogniw niższej klasy współczynnik powinien mieścić się w przedziale 0,6 – 0,7.

Czy fotowoltaika może być jednofazowa?

Oczywiście, wtedy powinniśmy kupić falownik jednofazowy, a maksymalna moc instalacji jednofazowej to 3,68 kW.

Do czego służy optymalizator mocy w instalacji fotowoltaicznej?

Optymalizator to urządzenie elektroniczne zwane również przetwornicą DC/DC, wymuszają one pracę w punkcie mocy maksymalnej na poziomie każdego modułu.

Optymalizatory mocy i fotowoltaika – jak to działa?

Zastosowanie optymalizatorów mocy pomaga zniwelować straty związane z zacienieniem paneli. Jeżeli jeden moduł spięty szeregowo przestaje produkować energię z powodu zacienienia lub jego awarii, pozostałe moduły pracują bez problemu.

Dodatkowo posiadamy monitoring działania każdego modułu oddzielnie. Możemy w łatwy sposób sprawdzić czy wszystkie moduły wykazują taką samą sprawność. Lub czy któryś posiada jakiś odchył który powinniśmy zniwelować aby powrócić do odpowiedniego uzysku.

Czy fotowoltaika zwiększy ryzyko uderzenia piorunu podczas burzy?

Nie, instalacja nie zwiększa powierzchni dachu ani nie wystaje poza jego obrzeża.

Skąd będę miał pewność, że moja fotowoltaika działa?

Większość falowników jest wyposażone w moduł śledzący, który możemy podpiąć do domowego routera i monitorować naszą całą instalację fotowoltaiczną.
Falowniki które nie posiadają takiego modułu, możemy wyposażyć je w zewnętrzne urządzenie monitorujące. To urządzenie będzie pokazywać informacje o sprawności naszej instalacji.

Została zalożona fotowoltaika, więc Ile wyniesie rachunek za energię?

Dobrze dobrana wielkość i moc naszej instalacji pozwoli nam na uniknięcie opłat za energię elektryczną. Warto jednak pamiętać, że do rocznego rozliczenia z siecią doliczone są opłaty stałe które wynoszą około 100zł i tych opłat nie możemy uniknąć.

Kogo dotyczy ulga termomodernizacyjna?

Z ulgi mogą skorzystać osoby, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej lub na podatku liniowym. Ulga dotyczy wyłącznie wydatków poniesionych przez podatnika będącego właścicielem lub współwłaścicielem budynku lub nieruchomości.

Jakie budynki mogą otrzymać ulgę termomodernizacyjną?

Ulga dotyczy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub budynku w zabudowie bliźniaczej, szeregowej i grupowej. Budynek powinien stanowić samodzielną całość, a maksymalnie mogą być w nim wydzielone dwa lokale mieszkalne lub jeden mieszkalny i jeden użytkowy.

Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Musisz ukończyć przedsięwzięcie polegające na termomodernizacji budynku mieszkalnego w okresie 3 kolejnych lat. Licząc od końca roku podatkowego w którym poniesiono pierwszy wydatek. Poczynione wydatki należy odliczać na bieżąco za każdy rok w deklaracji PIT

Czy zimą opłaca się fotowoltaika?

Energię zmagazynowaną latem wykorzystujemy zimą. Dzięki licznikowi dwukierunkowemu rozliczymy się z energetyką za cały rok. Nie będziemy musieli dopłacać do dni w których mamy mniejszy uzysk instalacji PV.

Fotowoltaika a ciągle zmieniające się prawo, czy to nadal ma sens?

Regulacje prawne nie działają wstecz, dlatego warto korzystać z dogodnych warunków prosumenta.
Czy mogę sfinansować częściowy zakup instalacji PV z własnych środków, a resztę z kredytu?
Tak, możesz dokonać wpłaty własnej i odpowiednio podzielić koszt inwestycji na odpowiednie dla Ciebie finansowanie.

Kredyt a fotowoltaika – czy mogę spłacić szybciej?

Tak, posiadasz prawo do spłacenia całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie. Warto jednak pamiętać, czy taka wcześniejsza spłata nie wiąże się z dodatkowymi kosztami które zastrzegł sobie bank.

Jak szybko otrzymam decyzję kredytową?

Wstępną decyzję kredytową otrzymasz maksymalnie w ciągu 24h godzin roboczych.

Fotowoltaika – czy bank wymaga zabezpieczenia kredytu?

Nie, ponieważ każde gospodarstwo powinno posiadać prąd w swoim domu. Oznacza to, że bardzo łatwo otrzymać taki kredyt ponieważ i tak jesteśmy zobowiązani do opłaty za energię elektryczną. Banki w tym wypadku są bardzo przychylne i oferują nam niskie stopy oprocentowania. Fotowoltaika jest mocno wspierana przez sektor bankowy.

Sprzedaż prądu a fotowoltaika, czy zarobię?

Niestety nie, odsprzedaż prądu do sieci energetycznej jest nieopłacalna. Ponieważ stawki zakupu są o wiele niższe niż cena zakupu prądu z elektrowni. W przyszłości bardzo możliwe, że technologia pozwoli nam na przesyłanie nadwyżek prądu do innego miejsca niż te które posiada instalację fotowoltaiczną.