Baza wiedzy

Co wpływa na opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej — co na nią wpływa?­­

Maksymalizacja opłacalności instalacji fotowoltaicznej to bardzo dobry krok w kierunku jak najlepszej inwestycji. W tym artykule postaramy się jak najlepiej przybliżyć ten temat.
Opłacalność instalacji fotowoltaicznej nie będzie już tematem tabu.

 

Fotowoltaika to dobra inwestycja, nie jedna osoba się z tym zgodzi!

Co sprawia, że instalacja PV się opłaca?

Panele fotowoltaiczne to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań na rynku, umożliwiające produkcję energii elektrycznej z naturalnych źródeł energii.

W Polsce, gdzie większość energii wytwarzana jest w elektrowniach węglowych, dlatego instalacja paneli fotowoltaicznych staje się coraz bardziej popularna, ze względu na swoje wiele korzyści.

Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na opłacalność montażu fotowoltaiki, jest jej jednorazowy koszt, który obejmuje zakup paneli, inwertera oraz cały niezbędny osprzęt.

W tym artykule omówimy dokładniej, co sprawia, że instalacja PV jest opłacalna oraz jakie czynniki wpływają na tę opłacalność.

Jednorazowy wydatek a opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Pierwszym czynnikiem wpływającym na opłacalność instalacji fotowoltaicznej jest jej jednorazowy wydatek, który obejmuje koszt zakupu paneli fotowoltaicznych, inwertera, cały niezbędny osprzęt oraz koszt montażu. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te elementy kupujemy tylko raz, a korzystać będziemy z całej instalacji przez długie lata.

Prosumenci energii

Drugim czynnikiem determinującym korzyści wynikające z fotowoltaiki jest fakt, że po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych ich właściciel staje się prosumentem. Ponieważ instalacja pozwala produkować własną energię i uniezależnić się energetycznie, a tym samym uniknąć podwyżek cen energii elektrycznej. Dzięki temu, że sami produkujemy energię, nie musimy już martwić się o to, że zwiększenie cen energii zrujnuje nasze finanse.

Sprzedaż nadwyżek energii

Trzecim czynnikiem wpływającym na korzyści z inwestycji jest możliwość sprzedaży nadwyżek energii. Jeśli nasza instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje więcej prądu niż potrzebujemy. Dlatego nadwyżkę możemy sprzedać do sieci i nie obowiązuje nas od tej sprzedaży podatek VAT. Jest to doskonały sposób na uzyskanie dodatkowych źródeł dochodu, a jednocześnie na przyczynienie się do zmniejszenia emisji CO2.

Dobór odpowiednich rozwiązań a opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Czwartym i ostatnim czynnikiem determinującym zyski z montażu fotowoltaiki jest wybór odpowiednich rozwiązań dostosowanych do charakterystyki naszego obiektu. Instalacja fotowoltaiczna będzie inna w gospodarstwie domowym, gospodarstwie rolnym oraz w zakładzie produkcyjnym. Zbytnie oszczędności na wybranych rozwiązaniach, takich jak np. moduły fotowoltaiczne, mogą sprawić, że fotowoltaika stanie się mniej opłacalna.
Dlatego, aby odpowiednio dobrać instalację fotowoltaiczną możesz skorzystać z naszego kalkulatora PV.

Podsumowanie

Korzyści wynikające z instalacji PV są bardzo różnorodne. Przede wszystkim, takie rozwiązanie pozwala na niezależność energetyczną, co wpływa na zmniejszenie kosztów związanych z użytkowaniem energii elektrycznej. Panel fotowoltaiczny pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej w sposób niezależny od zewnętrznych źródeł, co jest korzystne w sytuacjach, gdy występują awarie w sieci elektroenergetycznej.

Instalacja PV przyczynia się również do poprawy estetyki budynku. Panele fotowoltaiczne są eleganckie i estetyczne, co wpływa na wartość nieruchomości. Dodatkowo, taki rodzaj energii przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, co jest ważne dla budynków, które wymagają stałego dostępu do energii elektrycznej.