Baza wiedzy

Magazyny energii – jak działają i czym są?

Magazyny energii – jak działają i czym są?

Magazyny energii umożliwią przechowywanie nadwyżek energii elektrycznej, które produkuje nasza instalacja fotowoltaiczna. Przechowywanie nadmiaru energii jest przydatne, gdy mamy niedobór energii elektrycznej lub w okresach zwiększonej konsumpcji prądu. Możemy wykorzystać zgromadzoną energię nawet wtedy, gdy nasza instalacja nie produkuje energii – np. podczas nocy lub awarii sieci energetycznej w naszym otoczeniu.

Jak magazynować energię?

Nadwyżki energii elektrycznej możemy przechowywać u operatora energetycznego za pośrednictwem programu prosument. Nadwyżki, które do nas powrócą, odbierzemy po uwzględnieniu prowizji za przechowanie. Drugim sposobem jest magazynowanie energii w bateriach, akumulatorach lub nawet w naszych samochodach elektrycznych.

Magazyny energii Magazyny energii jako sposób na autokonsumpcje.

Jakie są zasady działania magazynu energii?

Magazyn energii przechowuje energię elektryczną z dostępnego źródła, a gdy tego potrzebujemy to jest zamieniona na energię elektryczną.

Czym jest magazyn energii według ustawy OZE?

Magazyn energii to urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci, niepowodujących emisji szkodliwych dla środowiska, w sposób pozwalający co najmniej na jej częściowe odzyskanie.

Jakie są korzyści posiadania własnego magazynu energii?

Posiadanie magazynu energii pozwala na otrzymywanie zasilania w nocy bez korzystania z sieci energetycznej i bez płacenia prowizji za przesył. Zwiększa także auto-konsumpcję, co pozwala na odciążenie sieci energetycznej w Twojej okolicy. Posiadanie magazynu energii zapewnia także niezależność energetyczną przez długi czas.

Czy mogę otrzymać dofinansowanie na magazyn energii?

Aktualnie jeszcze nie jest to możliwe, jednak nowa edycja Mój Prąd, będzie dodatkowo posiadała dofinansowania na przydomowe magazyny energii.

Jakie funkcje posiada magazyn energii?

Magazyn energii działa jak akumulator, oznacza to że zbiera energię do określonej jego pojemności i zabezpiecza nas przed skutkami braku zasilania.

Jaka jest żywotność magazynu energii?

To wiele zależy od producenta na którego się zdecydujemy, średnia wartość jaką możemy przyjąć to 25 lat.

Jaką pojemność magazynu energii potrzebuję do mojej instalacji PV?

Warto dobrać odpowiedni magazyn energii, który będzie spełniał nasze potrzeby w przypadku awarii zasilania. Standardowo przyjmuje się że do instalacji 3 kWp dobieramy magazyn o pojemności 3 kWh.

Magazynowanie energii w sieci energetycznej, a problemy z tym związane.

Bardzo szybki rozwój OZE powoduje brak odpowiedniego czasu na rozbudowanie się sieci energetycznej, która jest problemem naszych operatorów energetycznych. Brak takiej stabilizacji w dłuższym okresie czasu spowodowuje zwiększenie wymogów na auto konsumpcję prosumenta oraz korzystanie z magazynów energii.

Czy magazynowanie energii przez przedsiębiorstwa się opłaca?

Jeżeli często występują awarie prądu przy Twojej działalności, a jest on dla Ciebie niezbędny do generowania dochodu, wtedy warto zabezpieczyć się na taką ewentualność. Pozwoli to na utrzymanie ciągłości generowania Twoich dochodów, a same magazyny energii możesz wpisać sobie w koszty prowadzenia działalności, co całkowicie inaczej się ma do wpisania „ewentualnych strat” podczas braku prądu.

Jaka jest opłacalność magazynów energii?

W związku z nową ustawą bilansowania, która wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2022, posiadanie własnych magazynów energii będzie o wiele korzystniejsze z nowymi warunkami, ponieważ cena za korzystanie z „magazynu energii w sieci energetycznej” będzie o wiele, wiele droższa niż przed wprowadzeniem tejże ustawy. Spowoduje to, że coraz więcej osób zacznie patrzeć na auto-konsumpcję oraz przechowywanie energii we własnych magazynach.

Jaki akumulator do fotowoltaiki będzie najlepszy?

Ponieważ nasza instalacja fotowoltaiczna, podczas wytwarzania nadwyżki energii przez panele, których nie możemy obecnie wykorzystać, będziemy ładować w ten sposób nasz magazyn energii. Podczas braku produkcji odpowiedniej ilości prądu, którą chcemy wykorzystać, będziemy korzystać wtedy z energii, którą przechowujemy w naszym magazynie. Cały ten proces oznacza że akumulator pracuje cyklinie, ładuje się i oddaje energię na przemian. Dlatego polecamy akumulatory żelowe, które są dobrze dostosowane do takiego trybu pracy i zbyt szybko nie stracą na swojej sprawności.

Jak dużo czasu potrzebuję, aby magazyn energii został zapełniony?

To zależy od Twojej auto konsumpcji, mocy Twojej instalacji fotowoltaicznej oraz pojemności akumulatora w który się wyposażyłeś. Wszystkie nadwyżki, które są aktualnie generowane, trafią prosto do akumulatora. Oznacza to, że to zależy, nie powinno to jednak przekraczać kilku godzin.

Samochód elektryczny jako nasz użytkowy magazyn energii.

Kiedy nasz magazyn energii jest już zapełniony, a mimo to produkujemy nadwyżki prądu, warto wykorzystać ten moment i naładować nasz samochód elektryczny do pełna. Pozwoli to na odciążenie sieci przesyłowej i niewysyłanie naszego prądu do sieci energetycznej. Za co później w drodze powrotnej będziemy musieli zapłacić.

Jaki jest koszt magazynu energii?

To wiele zależy od tego jaką instalację posiadasz oraz jaki jest Twój budżet. Warto jednak przyjąć, że na instalację 5 kWp potrzebujesz minimalnie akumulator o pojemności 5 kWp. Oznacza to, że koszt takiego akumulatora to między 10 a 20.000zł bez montażu i dodatkowego osprzętu.

Czy potrzebuję zorganizować specjalne pomieszczenie na mój magazyn energii?

W przypadku gdy magazyn jest naszym uzupełnieniem istniejącej już instalacji fotowoltaicznej, najczęściej taki akumulator zostanie zamontowany w pobliżu inwertera, czyli falownika.

Czy Voltmax wyposaży mnie w magazyn energii?

Oczywiście, skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o wszystkim wspólnie.

Czy prąd z magazynu zostanie automatycznie wykorzystywany po przerwie w dostawie prądu?

Przełączenie trybu pracy falownika potrzebuje zaledwie kilku sekund, oznacza to, że praktycznie po chwili będziemy korzystać z własnych zapasów energii.

Czy posiadając instalację PV i magazyn energii, nadal będę prosumentem?

Magazyn energii nie zmieni naszego statusu, nadal będziemy posiadać status prosumenta.

Magazyn energii jako zasilanie awaryjne, czy w każdym przypadku tak to wygląda?

Nie wszystkie magazyny energii mogą zostać wykorzystane jako zasilanie awaryjne. Instalacja elektryczna i fotowoltaiczna musi zostać do tego odpowiednio przygotowana i wyposażona. Szczególnie w urządzenia, które pozwolą na działanie systemu w trybie hybrydowym.

Na ile wystarczy mi prąd zebrany we własnym magazynie energii?

Przeciętne zapotrzebowanie gospodarstwa to między 3000 a 4000 kWh w skali roku. Jeżeli wyliczymy przybliżeniu pobór prądu każdego dnia. To magazyn o pojemności 10 kWh jest w stanie zasilić nasz budynek przez około 24 godziny.

Magazyn energii i dopłaty w „Mój Prąd 4.0

Nowa edycja Mój Prąd 4.0 umożliwi dofinansowanie również magazynów energii, jednak jak będą wyglądały warunki i kwoty, tego jeszcze nie wiemy.

Kiedy będą dotacje na magazyny energii?

Czwarta edycja Mój Prąd wejdzie w życie w 2022r

Jakie są systemy magazynowania energii z fotowoltaiki?

Aktualnie, możemy wymienić trzy sposoby magazynowania energii z instalacji fotowoltaicznej.

– Net-metering – pozwala nam na magazynowanie nadwyżek energii w zakładzie energetycznym. Jednak odbieramy jego pomniejszoną ilość w przypadku potrzeby odzyskania naszych nadwyżek.

– Auto-konsumpcja – pozwala na odpowiednie używanie naszych urządzeń, tak aby wykorzystywać nadwyżkę prądu i ładować np. nasz telefon, laptop, powerbank lub nasz samochód

– Zestaw fotowoltaiczny z akumulatorami – jest to kompletny zestaw, który dzięki odpowiedniemu połączeniu pozwoli nam na przechowanie nadwyżek energii w naszym magazynie energii. Co przełoży się na skorzystanie z naszego zasobu prądu wtedy, gdy będzie wymagała tego potrzeba.

Czy falownik hybrydowy jest niezbędny do prawidłowego działania magazynu energii?
Tak falownik jest niezbędny w tym przypadku, ponieważ w dzień zarządzimy ładowaniem baterii, a nocą zamienimy prąd stały na zmienny.

Korzyści, jakie dają nam magazyny energii

Oprócz wyżej wymienionych korzyści, magazyny energii mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Wy magazynów energii, możemy ograniczyć nasze uzależnienie od źródeł energii pochodzących ze spalania paliw kopalnych.

Wielu ekspertów uważa, że rozwój rynku magazynów energii jest nieunikniony i może przyczynić się do rewolucji energetycznej na całym świecie.

Magazyny energii są nieodzownym elementem w zakresie nowoczesnych systemów energetycznych, które opierają się na OZE. Dzięki nim, jesteśmy w stanie dostarczyć energię do najbardziej oddalonych obszarów, a jednocześnie ograniczyć nasze uzależnienie od spalania paliw kopalnych.

Podsumowanie

Magazynowanie energii stabilizuje system energetyczny i pozwala na korzystanie z energii odnawialnej. Dzięki magazynom energii jesteśmy w stanie ograniczyć nasze uzależnienie od źródeł energii. Szczególnie od tych pochodzących ze spalania paliw kopalnych, co z kolei przyczynia się do redukcji emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Warto również zauważyć, że rozwój rynku magazynów energii jest nieunikniony i przyczyni się do rewolucji energetycznej na całym świecie. Dlatego też warto zainteresować się tematem magazynowania energii i wykorzystać tę technologię we własnych instalacjach fotowoltaicznych.