Baza wiedzy

Rozliczenia za fotowoltaikę i nadchodzące zmiany

Rozliczenia za fotowoltaikę i nadchodzące zmiany

Ministerstwo Klimatu przedstawiło propozycje zmian w zasadach rozliczania nadwyżek energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne. Co oznaczają te zmiany dla właścicieli paneli fotowoltaicznych? Jak będą wyglądały rozliczenia za fotowoltaikę?

Zmiany w zakresie energii odnawialnej w Polsce już wkrótce wejdą w życie. Ministerstwo Klimatu przedstawiło propozycje zmian dotyczące nadwyżek energii wyprodukowanych przez panele fotowoltaiczne, które obecnie są oddawane do sieci.

Zgodnie z nowymi pomysłami, od 2022 roku właściciele instalacji fotowoltaicznych będą sprzedawać swoje nadwyżki firmom zajmującym się handlem energią elektryczną. Minimalna cena energii będzie wynosić tyle, ile średnia cena prądu na rynku komercyjnym w poprzednim kwartale.

rozliczenia za fotowoltaike Rozliczenia za fotowoltaikę się zmieniają.

Propozycje zmian w fotowoltaice od 2022 roku

Od 2022 roku właściciele instalacji fotowoltaicznych mieliby sprzedawać swoje nadwyżki firmom zajmującym się handlem energią elektryczną, a minimalna cena energii miałaby wynosić tyle, ile średnia cena prądu na rynku komercyjnym w poprzednim kwartale.

Aktualnie nadwyżki energii wyprodukowanej w gospodarstwach domowych są oddawane do sieci, a w czasie, kiedy panele produkują mało prądu lub nie pracują wcale, posiadacze instalacji mogą odebrać z sieci do 80% przekazanych tam wcześniej nadwyżek.

Rozliczenia za fotowoltaikę — czyli czy nadal się opłaca?

Czy to oznacza, że inwestycja w panele fotowoltaiczne przestanie się opłacać? Oczywiście, że nie. Instalacja fotowoltaiczna wciąż będzie opłacalna, ale jej korzyści finansowe będą mniejsze niż obecnie. Do końca 2021 roku ceny paneli fotowoltaicznych będą najniższe w historii polskiej fotowoltaiki. Mimo to każdy właściciel paneli będzie mógł nadal oszczędzać na energii.

Właściciele paneli fotowoltaicznych, czyli tzw. prosumenci, będą mogli sprzedawać swoją wyprodukowaną energię bez konieczności płacenia akcyzy i podatku dochodowego. Mogą jednak płacić VAT, chociaż nie ma takiego obowiązku w przypadku sprzedaży nieprzekraczającej w poprzednim roku kwoty 200 tys. W ten sposób gospodarstwa domowe ze znacznie mniejszą skalą produkcji i sprzedaży nie będą objęte tym obowiązkiem.

Sprzedaż energii a rozliczenia za fotowoltaikę

Właściciel paneli fotowoltaicznych (prosument) będzie mógł sprzedawać wyprodukowany przez siebie prąd bez konieczności płacenia akcyzy i podatku dochodowego. Może natomiast płacić VAT, chociaż nie ma takiego obowiązku w przypadku obrotu nieprzekraczającego w poprzednim roku kwoty 200 tys., a więc nie będzie to dotyczyło gospodarstw domowych ze znacznie mniejszą skalą produkcji i sprzedaży.

Zmiany te mogą mieć pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ zachęcają do inwestycji w panele fotowoltaiczne oraz do generowania energii odnawialnej. W ten sposób Polska staje się coraz bardziej przyjazna dla środowiska i może zyskać na swojej pozycji w Europie w zakresie walki ze zmianami klimatu.

Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która się zwraca. Zmniejszenie zużycia energii z sieci w gospodarstwie domowym to bezpośrednie oszczędności na rachunkach. W przypadku przekroczenia własnego zapotrzebowania na energię z paneli fotowoltaicznych, możliwe jest przekazanie nadwyżek do sieci. Z kolei, w przypadku braku energii z paneli, właściciel prosument może pobrać energię z sieci.

W przypadku większych instalacji fotowoltaicznych możliwe jest sprzedawanie energii, a w przypadku braku energii, zapewnienia sobie energii z alternatywnych źródeł.

Instalacje fotowoltaiczne to również ekologia. Energia słoneczna jest jednym z najczystszych i najbezpieczniejszych źródeł