Jakie błędy popełniają wykonawcy fotowoltaiki?
Fotowoltaika to dzisiaj jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania energii elektrycznej. Nic w tym dziwnego — przecież pozwala ona na oszczędność pieniędzy i dbanie o środowisko naturalne. Jeśli jednak chcemy, aby nasza instalacja fotowoltaiczna działała bezawaryjnie przez długi czas, warto zdać sobie sprawę z kilku podstawowych błędów, jakie błędy popełniają wykonawcy fotowoltaiki?
Najważniejsze błędy, jakie popełniają wykonawcy fotowoltaiki to brak szczegółowych audytów, zatrudnianie projektantów bez wymaganych uprawnień, nieodpowiednie dobieranie instalacji do charakteru obiektów, brak określenia zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd oraz nieumiejętność udzielania odpowiedzi na pytania klientów.
Wykonawcy fotowoltaiki powinni wykonywać poprawny montaż instalacji fotowoltaicznej bez względu na warunki.
Wykonawcy fotowoltaiki nie wykonują szczegółowych audytów
Jeśli firma nie wykonuje szczegółowych audytów instalacji fotowoltaicznych, to nie jest w stanie ocenić warunków, w jakich będzie działała instalacja PV. W przypadku braku audytu dobór będzie raczej przypadkowy i uniwersalny, co często prowadzi do problemów.
Nie zatrudniają projektantów z uprawnieniami
Firma zajmująca się instalacją PV powinna zatrudniać projektantów z uprawnieniami do projektowania urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych lub z certyfikatem z systemów fotowoltaicznych wydanym przez Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego. Brak odpowiednich uprawnień może prowadzić do nieprawidłowego wykonania projektu.
Nie dobierają instalacji do charakteru obiektów
Dobry projektant dopasuje panele fotowoltaiczne i wszystkie inne elementy instalacji do charakterystyki miejsca, w którym powstanie instalacja. Projektant powinien wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu, jego budowę, nośność oraz okolicę, aby zapewnić perfekcyjne dostosowanie całej instalacji. W przeciwnym razie ryzykujesz pieniądze i bezpieczeństwo swojej rodziny.
Nie określają zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd
Jeśli firma nie oblicza zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną, to nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej mocy instalacji. Obliczenie zapotrzebowania energetycznego jest bardzo proste i pozwala precyzyjnie dobrać moc instalacji.
Nie są w stanie odpowiedzieć na pytania klientów
Firma powinna być w stanie odpowiedzieć na pytania klientów, jakie pojawiają się na każdym etapie trwania inwestycji. Brak kompetentnych pracowników mogących odpowiedzieć na pytania nie wróży niczego dobrego.
Wykonawcy fotowoltaiki proponują zadziwiająco niskie ceny
Jednym z największych, a jednocześnie najbardziej nieoczywistych różnic między dobrą a złą firmą fotowoltaiczną jest cena usług. Zbyt niska cena może oznaczać, że wykonawca skraca koszty na materiałach lub podzespołach.
O ile wydaje się, że niskie ceny to korzyść, to jednak najczęściej niska cena idzie w parze z niską jakością. Dlatego wybierając firmę, warto sprawdzić, jakie są ceny oferowanych usług i czy są one konkurencyjne na rynku.
Podsumowując, wybierając wykonawcę instalacji fotowoltaicznej, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii oraz sprawdzić realizacje instalacji fotowoltaicznych.