Baza wiedzy

Mój Prąd 5.0 – co już wiemy?

Mój Prąd 5.0 – co już wiemy?

Zmiany w programie Mój Prąd 5.0. Dotacje nie tylko na fotowoltaikę i magazyny energii, ale także na pompy ciepła. W kwietniu 2023 r. zostanie uruchomiona kolejna edycja programu.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, podała pierwsze szczegóły programu Mój Prąd 5.0, który jest kontynuacją popularnej inicjatywy ułatwiającej zakup instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. Piąty nabór wniosków umożliwi również ubieganie się o dotację na pompy ciepła i kolektory słoneczne. Wzrośnie także kwota maksymalnego dofinansowania.

Mój Prąd 5.0 już od kwietnia 2023 roku Mój Prąd 5.0 już od kwietnia 2023 roku

Czym jest program „Mój Prąd”?

„Moje Prąd” to program, który ma na celu zwiększenie udziału energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej. Obejmuje dotacje na instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii, pompy ciepła i kolektory słoneczne. Program „Mój Prąd” ma na celu zwiększenie liczby instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii w Polsce. W ten sposób chce się przyczynić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia zużycia energii elektrycznej z sieci.

Mój Prąd 4.0 a Mój Prąd 5.0

Mój Prąd 4.0 miał trwać do końca marca 2023 roku, ale nagle nabór wniosków został wstrzymany z powodu wyczerpania funduszy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział jednak uruchomienie programu „Mój Prąd 5.0”. Pierwsze informacje na jego temat poznaliśmy 19 marca.

Zmiany w zakresie urządzeń i instalacji, czyli Mój Prąd 5.0

Mój Prąd 5.0 przynosi zmiany w zakresie urządzeń i instalacji, na jakie można otrzymać dotacje. W piątym nabór wniosków włączono nie tylko fotowoltaikę, magazyny energii i rozwiązania zwiększające autokonsumpcję energii, ale także pompy ciepła i kolektory słoneczne. Jak zaznaczyła minister Moskwa:

Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego, czy dziś dom ogrzewany jest gazem, peletem, czy może ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej.

Jakie będą dofinansowania w programie Mój Prąd 5.0?

Minister Moskwa nie ujawniła dokładnej kwoty dofinansowania dla poszczególnych urządzeń i instalacji w ramach programu Mój Prąd 5.0. Wiadomo jednak, że maksymalna kwota dotacji może wynieść nawet 58 tysięcy złotych. W poprzedniej edycji, czyli Mój Prąd 4.0, beneficjenci mogli otrzymać dotację w wysokości nieprzekraczającej 50% wartości inwestycji. W zależności od rodzaju inwestycji przyznawane dotacje wynosiły:

  • do 6 tysięcy złotych na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznych;
  • do 7 tysięcy złotych na zakup mikroinstalacji PV z dodatkowym sprzętem zwiększającym samodzielne zużycie energii;
  • do 5 tysięcy złotych na zakup magazynów ciepła;
  • do 16 tysięcy złotych na zakup magazynów energii;
  • do 3 tys. zł na zakup HEMS/EMS, czyli systemów zarządzania energią w domu pochodzącą z fotowoltaiki.

Razem zatem możliwe było uzyskanie do 31 tysięcy złotych, jednakże subwencja dla poszczególnych instalacji (jak magazyn energii, fotowoltaika itp.) nigdy nie przekraczała 50% wartości inwestycji. Aktualnie nie jest znana kwota dotacji na zakup pomp ciepła i kolektorów słonecznych, aczkolwiek piąty nabór wniosków w ramach programu Mój Prąd jest nadal dostępny tylko dla osób fizycznych.

Instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem – czy się opłaca?

Fotowoltaika to temat, który w Polsce zyskuje na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli słonecznych na swoim dachu, aby cieszyć się darmową energią elektryczną. Jednak koszt takiej inwestycji może być dla niektórych zbyt wysoki. Na szczęście istnieją programy dofinansowania, takie jak „Mój Prąd”, które pozwalają na obniżenie kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala na produkcję własnej energii elektrycznej. Dzięki temu możesz obniżyć koszty rachunków za prąd oraz zwiększyć niezależność energetyczną Twojego domu. Dodatkowo produkcja energii z paneli fotowoltaicznych jest przyjazna dla środowiska, ponieważ nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery.

Czy warto skorzystać z programu Mój Prąd przy zakupie fotowoltaiki?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak koszt instalacji, ilość zużywanej energii elektrycznej, ilość generowanej energii z paneli słonecznych oraz ceny energii elektrycznej na rynku. Jednak w większości przypadków, skorzystanie z programu „Mój Prąd” jest opłacalne.